רפואה סינית - דיקור סיני

דיקור סיני או אקופונקטורה סינית היא שיטת טיפול המהווה חלק מהרפואה הסינית המסורתית שמקורה בסין כבר למעלה מ- 5000 שנה.

דיקור הסיני מבוסס על האמונה כי ליצורים חיים יש אנרגיה חיונית הנקראת "צ'י" אשר מסתובבת על פני 12 מסלולי אנרגיה בלתי נראים הידועים בשם "מרידיאנים". כל מרידיאן קשור למערכת איברים שונה וכאשר יש חסימה וחוסר איזון באחד המרידיאנים זוהי תחילתה של מחלה.

לפני טיפול הראשוני בדיקור סיני, על המטופל בדרך כלל למלא שאלון על ההיסטוריה הרפואית שלו. המטפל מתשאל את המטופל על הרגלי חיים, תזונה, רגשות, המחזור החודשי במידה וזו מטופלת, שינה, העדפה לטמפרטורה, תיאבון, מתח, רגישות למזונות ועוד.

במהלך התשאול, המטפל בודק את צבע הפנים של המטופל, צבע הלשון, הציפוי שלה,שלוש נקודות דופק בשורש כף היד של כל יד.

לאחר התשאול הראשוני המטפל נותן אבחון ומתחיל הטיפול בדיקור סיני ע"י מחטים.

טיפול דיקור סיני מתבצע ע"י החדרה של מחטים דקות לגוף בנקודות מסויימות וע"י כך משתחררים האנדרופינים האחראיים על שחרור מכאב, כמו כן ישנו שיחרור של נוירוטרנסמיטורים המעבירים דחפים עצביים אל המוח.

עם כניסת המחט המטופל יכול להרגיש דקירה קלה, אך לאחר שהמחט מוחדרת לא צריך להיות כאב, המטופל צריך להרגיש בנוח במהלך הטיפול ואם לא כך הדבר והוא חש בכאב או חוסר נוחות, יש ליידע את המטפל על כך.

ע"י טיפול דיקור סיני ניתן לטפל בסימפטומים שונים כגון:מיגרנות וכאבי ראש, סינוסיטיס,צינון, התמכרויות שונות, דלקות פרקים, כאבי גב, כאבי מחזור, אסטמה, אי פוריות, השמנה, סטרס, מחלות עור ועוד.

ישנן מספר טכניקות נוספות ברפואה הסינית לתמיכה בטיפול בדיקור סיני:

מוקסה- חימום של מחטי דיקור עם עשבי תיבול מיובשים המפעילים חום על נקודות הדיקור השונות.

כוסות רוח- כוסות זכוכית מחוממות היוצרות יניקה על העור על מנת להקל על סטגנציה (חסימה) של צ'י ודם.

צמחי מרפא- צמחים סיניים היכולים להנתן בצורת אבקה לשתייה, כדורים, טיפות ומותאימים לכל מטופל באופן אישי ומשלימים את הטיפול בדיקור סיני.

אלקטרוסימולציה- מכשיר המשמש לגירוי חשמלי על מחטי הדיקור ומקל על כאבים בכלל וכאבי שרירים בפרט.